Новости

Garmin Macedonia Professional Coach, wearing Garmin Fenix watch

Разговаравме со Златко-Злате Јанакиевски

Златко-Злате Јанакиевски е  долгогодишен кондиционен тренер на најголемите имиња во македонскиот спорт. Пред 30 години ја започна својата работа со Џоле Војновиќ и Дејан Јовановски и оттогаш бројката на врвни спортисти само расте. Меѓу нив се П. Наумовски, М. Куртович, П. Антич, Д. Филиповска, Л. Велкова, И.  Кастратович, Љ. Ѓоргиевска,Б. Ангеловски, К. Лазаров, Б. Ристевски, Д. Манасков, Д. Маринкович, А. Станковски, М. Вујовиќ, И. Божинов, Б. Грнчаров, Д. Тасевски, Е. Демир, Д. Грабуловски, и многу други.

Освен спортисти, многубројни рекреативци и естрадни имиња ги достигнуваат нивните фитнес цели со помош на неговите тренинзи. Сигурно сте го виделе на кејот на Вардар, бидејќи таму, секој ден без разлика на сезоната, ги одржува своите тренинзи, кои се комбинација на интересни, разновидни и прецизно дозирани вежби со различен интензитет, кои очигледно даваат резултати.

Злате е корисник на Гармин часовник, а ние го чувствуваме како пријател, и драго ни е дека одвои време за нас и нè подучи неколку работи околу тренирањето и спортот.

Ако морате да го дефинирате она што го правите во еден наслов/слоган, како би гласел тој?

Има една реченица која мислиме дека не води до сега и таа гласи- НАПРАВИ НЕШТО ЗА СЕБЕ И СВОЕТО ЗДРАВЈЕ!

 Кажете ни ја Вашата филозофија за тоа што значи да се биде фит?

Да се биде фит значи да се биде здрав и постојано да се негува истото. Да се биде физички спремен е неопходно за да се ужива во секојдневниот живот без никакви ограничувања. Слободно без страв да се спортува. Без размислување, успешно да се изборите со секојдневните стресови кои се составен дел од модерниот живот. Да се биде фит значи постојана подготвеност и целосен фокус кон она што го работиме, задржувајќи ја максималната концентрација во текот на целиот ден. Има бескрајно придобивки кои се тесно поврзани со здравјето и психофизичката состојба на телото и умот на човекот.

Дали сметате дека ние “обичните луѓе” понекогаш неправилно постапуваме кога станува збор за фитнес? Каде најчесто грешиме?

Да, сметам дека се прават некои грешки кои го отежнуваат вежбањето и ги намалуваат ефектите од истото. Вежбањето треба да биде редовно и без големи паузи меѓу тренинзите. Дозирањето на тренингот, изборот на вежбите и како тие влијаат на нашето тело е особено важно и многу влијае на квалитетот на тренингот. И да не забораваме, треба да се внимава на количината и квалитетот на храната што се внесува.

 Како најлесно да преминеме преку одложувањата и стравот од редовното вежбање, односно како најлесно да се стекне рутина?

Многу е важно, како и за секоја друга работа да имате цел која сакате да ја постигнете. Со цел и план, треба волја да се започне. Од како ќе започнете, следењето на резултатите и подобрувањата во вежбањето е многу мотивирачко и ќе ви помогне да останете дисциплинирани. Понатаму станува рутина и е многу полесно!

Која е Вашата омилена мисла или можеби мантра, која ви дава инспирација да продолжите во тоа што го правите?

Сознанието дека можам да им помогнам на луѓето (спортисти и рекреативци) во нивните желби и цели, и непосредната вклученост во нивниот прогрес. И после 30 години, ова ми дава инспирација и голема посветеност во она што со љубов го работам. Незаборавно е чувството и радоста кога на натпреварот со П.И.К Сегет, Дејан Манасков после тешката повреда одигра фантастичен меч со седум постигнати голови. Мислам дека мојата радост  беше голема колку неговата.

Garmin Macedonia Man Training Watch Fenix

 

Во кој дел од секојдневието најмногу Ви се наоѓа часовникот на Garmin?

Го користам во текот на целиот ден, но најмногу за моето лично спортување, како и за помагање на тренингот за луѓето со кои работам.

Како го подобривте Вашиот спортски животен стил откако го користите часовникот на Garmin?

Можностите кои ги дава часовникот (потрошувачка на калории, работа на срцето, истрчани или извозени километри, притоа следејќи го пулсот и брзината..) сигурно дека многу ми помагаат при изборот на вежбите и дозирањето на тренингот. Морам да кажам дека наведените работи се само еден мал дел од перформансите кои ги нуди овој часовник. На пример, со Garmin почнав да го следам и квалитетот на моето спиење.
Мислам дека секој спортист, па и рекреативец, може да пронајде функција во часовникот која може да му го подобри и олесни спортувањето и да овозможи следење на својот прогрес и подобрувањата во неговиот живот.

 Ваш совет до сите оние кои планираат да се посветат на спортот?

Прецизно одберете го спортот кој ќе ви причинува задоволство, не брзајте во своите спортски постигнувања, немојте сами да вежбате-имајте тренер кој ќе ве советува и води низ тој процес, бидете упорни и дисциплинирани  и секако доколку сте во можност користете Garmin часовник.

Покрај толку голем избор на спортски и смарт часовници, зошто се одлучивте баш за Garmin?

Зошто Garmin? -Затоа што со својот голем број на фукции во многу голема мера ја олеснува работата на теренот. Затоа што прецизноста му е на највисоко ниво. Затоа што било што и да сакате да измерите во врска со спортот, Garmin има најадекватен одговор. Едноставно зошто е НАЈДОБАР!

 Garmin Macedonia Woman Training Watch
Garmin

Related Posts

Дуна со уште еден успешен проект: Резултати – софтверска платформа за следење излезеност, процесирање и презентација на резултати од гласање

Оваа година реализиравме уште еден успешен проект. Дуна повторно докажа зошто е една од водечките

Vektor19: Tерминал за бесконтактна контрола на пристап

Во ова време на пандемија сите се соочуваме со бирање на алатки за заштитита

garmin macedonia antonio running watch trail sport
Предизвикот на планинското трчање

Планинско трчање е еден вид алтернативно трчање, односно активност која ги комбинира планинарењето и

Направете паметна средина за работа

Направете паметна средина за работа со Duna Smart Office – решенија добри за вработените,

Duna Events: Европскиот самит на Слободни зони

Duna Events беа одговорни за организација на Европскиот самит на Слободни зони, кој беше организиран за прв пак

Duna Logo for their 25 years anniversary
Четвртина Век Duna

Оваа година Дуна слави четвртина век постоење. Почнувајќи од 1994 година, постојано носи новитети

Employment vrabotuvanje brand ambasador garmin representative duna skopje macedonia
Garmin Brand Ambassador

На Дуна и се допаѓа Garmin, бидејќи Garmin ги произведува производите кои се направени

Горди на овој дел од тимот

Иако, мораме да признаеме, дека во секојдневното работење и при вработување не размислуваме од

Garmin Forerunner 735XT

GPS часовник за трчање со мулти-спорт функции и мерач на пулс Го мери пулсот преку

Сакате да истрчате полумаратон? Еве како да го направите тоа без да изгорите!

Се повеќе полу-маратонот станува популарна дистанца, а овој тренинг план ќе Ви помогне да

Стилски хибриден часовник со скриен екран на допир и вистински стрелки

Останате поврзани со смарт опциите како што се контрола на музика и нотификации за

Garmin Instinct

Цврст GPS часовник, изграден да ги издржи најтешките услови Создаден по 810G – воени стандарди

Ски и Сноуборд часовници

Garmin часовниците имаат функционалности специјално наменети за активности на снег. Ski-Board функцијата калкулира 3-D брзина

Менаџирање на празничниот стрес со помош на Garmin

Доаѓа сезоната на празници и за многумина покрај украсни сијалички, добра храна и време

Што му е потребно на секој дом

Декорирањето на домот секогаш е многу лично и секој се води по свои правла

Скриените трошоци на традиционалното работење

Модерните организации константно пробуваат да работат поефективно, да намалат трошоци и да ја зголемат

Во потрага сме по нови членови на екипажот

ДУНА е компанија која веќе трета деценија успешно ги пресретнува потребите на бизнисите и на

БИЗНИС НИВО НА СПОРТСКИ АКТИВНОСТИ

Се  имате ли предадено на рутина и секојдневие? Иста комуникација со колегите? Ве следи

Нов месец, нови цени. И старите ДОООБРИ производи

На почетокот на вториот месец во годината Ви препорачуваме: НАЈДЕТЕ ВРЕМЕ САМО ЗА СЕБЕ.

Home HD Camera with air quality sensors

Monitor Home камерата е незаменлива кога станува збор за безбедноста на децата во домот.

Aura – Smart Sleep System

Спиењето е важно! Duna Concept Store нуди цел систем кој ќе Ви овозможи здрав сон: Aura

Garmin Index™ Smart Scale

Се грижиме за себе паметно! Вашите резултати се видливи во детали само преку оваа паметна

Smart Kids Scale

Smart Kids Scale вагата производ достапен во Duna Concept Store за кој ќе е

Wemo baby

Фамилијарен уред неверојатно лесен и едноставен за користење. Преку iPhone и вашата домашна Wi-Fi мрежа

НЕДЕЛА НА ЗДРАВИ НАВИКИ ВО DUNA CONCEPT STORE

Паметен јонизатор: Blue Air Sense + Дозволете си чист воздух и постојана свежина во најудобното

Новогодишни радости

Во Duna Concept Store се е подготвено за насмевки и новогодишни подароци. Веќе 50

GARMIN fēnix® 3 Sapphire

Часовникот во кој се сооединуваат најдобриот перформанс и совршениот стил. Трчај, пливај, спортувај, уживај во

iPhone X

Добродојдовте во иднината! Телефонот кој означи  почеток на нова ера на паметните телефони и ги

Macbook Air

Сега секој може да ужива во совршениот минималистички дизајн и неодолива моќност на Macbook

СУПЕР ПОНУДА

ДУНА ДОО e една од најпрепознатливите компании во доменот на производството, продажбата и одржувањето

НЕ СИ КРШИ ФИЛМ, ОСИГУРАНО Е!

Вашите омилени уреди, осигурани каско. ДУНА Ви ги соопштува добрите вести: Конечно може да уживате

Новиот ЛЕД екран на ДУНА – единствен во регионот

ДУНА го има ледот кој ќе ги исполни сите Ваши визуелни замисли. Димензија до

DUNA CONCEPT STORE: УРБАНО МЕСТО КАДЕ ШТО СЕКОЈ ЌЕ ПРОНАЈДЕ НЕШТО ЗА СЕБЕ

Во срцето на Скопје, во Градскиот Трговски Центар, на старата локација, но во една

Обука за Менаџерски вештини за управување со човечки ресурси

Менаџерските вештини за управување со човечки ресурси се од една страна есенцијален дел  на

ДУНА – ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА НА СТОПАНСКАТА КОМОРА НА МАКЕДОНИЈА

По повод значајниот јубилеј – 95 години постоење, на традиционален настан беа доделени Наградите

Фестивал на Младо Вино

Винарија Тиквеш посветено го одржува Фестивалот на Младо Вино, кој што ја одбележува повеќе

Новиот Apple MacBook: Иднината на преносните компјутери.

Со новиот MacBook, Apple успеа да го направи невозможното – да го создаде најлесниот

12th FM World Anniversary powered by DUNA Events

    Не само што организиравме неверојатен Интернационален тренинг за лидерите на FM World

Дуна верува во своите вработени.

Во насока на мотивација на својот човечки потенцијал и унапредување на вештините на

Вработуваме програмери

Станете дел од најенергичниот и најпросперитертниот тим во Дуна! Трансферот на знаење, работната етика и

GARMIN Fitness: РАЗВИВАЊЕ И ОДРЖУВАЊЕ НА ЗДРАВИОТ НАЧИН НА ЖИВОТ

Garmin објави партнерство со едни од најпознатите светски дизајнери, а новата колекција на фитнес

Промоција на сала ХИПО

Изнајмување на ден: 3100,00 ден. + ДДВ Салата има одлична вентилација и студиско осветлување и

Нов софтвер на ДУНА, изработен во соработка со меѓународни експерти

СО ULTIMA WIN – ПОГОЛЕМИ ПРИНОСИ ЗА ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ, СО НАМАЛЕНИ ТРОШОЦИ По повеќе од двегодишен

Дуна по втор пат е избрана за СУПЕРБРЕНД на Македонија

Драги наши корисници и клиенти, Ви благодариме за довербата и соработката со Дуна изминатата година

ДУНА Весник мај 2016

Почитувани пријатели, Чест ни е и задоволство што можеме да ви го претставиме најновиот број

SME Excellent MACEDONIA

SME Excellent MACEDONIA Сертификат за деловно работење Стопанската комора на Македонија го издава сертификатот во

Новиот Apple MacBook: Иднината на преносните компјутери

МНОГУ ПОВЕЌЕ ОД САМО ЕДЕН НОВ ЛАПТОП Со новиот MacBook, Apple успеа да го направи

ДУНА на FMCG SUMMIT 2016

На вториот по ред FMCG Summit кој што се одржа на 13.05.2016 година во

Интерактивен систем iBoard НОВИТЕ СТАНДАРДИ ВРЗ БАЗА НА IR ТЕХНОЛОГИЈА И НЕАКТИВНА ПОВРШИНА

Интерактивните системи сè повеќе имаат примена во наставната програма во училиштата и во предучилишните

GARMIN Fitness: РАЗВИВАЊЕ И ОДРЖУВАЊЕ НА ЗДРАВИОТ НАЧИН НА ЖИВОТ

Garmin објави партнерство со едни од најпознатите светски дизајнери, а новата колекција на фитнес часовници и

Дуна ги претстави револуционерните мултифункциски печатари со Smart Operation Panel

ПАМЕТНИОТ ЕКРАН НА ДОПИР ЈА ПОЕДНОСТАВУВА РАБОТАТА Претставувајќи ги нашите најнови производи од палетата на Ricoh мултифункционалните

КОМПАНИИТЕ ГО ЗАСИЛУВААТ СВОЈОТ ПОТЕНЦИЈАЛ, КОНКУРЕНТНОСТ И ЕФИКАСНОСТ СО УЛТИМА

ПОДДРШКА ЗА ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА КОНКУРЕНТНОСТА НА МАЛИТЕ И СРЕДНИ КОМПАНИИ  За постигнување поголема конкурентност потребни

Другите за нас: Објавено во Магазинот на Бизнис центарот Airport city, Belgrade ДУНА НА СРПСКИОТ ПАЗАР И КАКО ОВЛАСТЕН ДИСТИБУТЕР НА RICOH

Од пред неколку години, Дуна ја прошири својата работа во регионот на Југоисточна европа, а

ДУНА и RICOH на FESPA DIGITAL, Amsterdam 2016

Во првата половина на март годинава, во Амстердам се одржа ФЕСПА ДИГИТАЛ 2016 најголемиот саем

SPINAKER СОФТВЕРОТ НОСИ РЕВОЛУЦИЈА ВО РАБОТЕЊЕТО ВО МАЛОПРОДАЖБАТА

Софтверот е целосно развиен во соработка и имплементирање на барањата од корисниците, како и со

ДУНА ГО ПРЕТСТАВИ ИНТЕЛИГЕНТНИОТ ДОМ ЗА СЕКОЕ СЕМЕЈСТВО

Smart House Intelligence системот се базира врз неинвазивен процес на инсталација, кој што ја

Промотивна цена на Spinaker

Почитувани корисници, поради голем интерес од страна на корисниците Дуна Компјутери во месец февруари Ви

Превентивно одржување за фискални уреди

На секои 12 месеци треба да се обновува врската на фискалниот уред со серверот

Apple претстави нови производи

Вчера Apple претстави нова линија на лаптопи MacBook, ги надгради MacBook Air и MacBook

Бесплатни обуки за ULTIMA POS

Сите корисници на софтверот за малопродажба ULTIMA POS можат да проследат бесплатна обука која