Category Archives: Garmin

Предизвикот на планинското трчање

Планинско трчање е еден вид алтернативно трчање, односно активност која ги комбинира планинарењето и трчањето, каде најзастапени се планинските патеки со различни градиенти. Ова трчање е попредизвикувачко од обичното трчање, во поглед на координација, агилност и баланс, особено на патеки каде што има многу камења, корења и нерамнини.  Антонио Каранфилоски е наш Garmin претставник, и страсен планински тркач. Зборевме со него околу планинското трчање во Македонија и како го користи Garmin за да ги подобри своите резултати. Како почна да Повеќе...
garmin forerunner 735 xt running watch часовник за трчање тренирање триатлон casovnik za trcanje

Garmin Forerunner 735XT

GPS часовник за трчање со мулти-спорт функции и мерач на пулс Го мери пулсот преку Вашиот зглоб, за да трчате слободно на трката Мери напредна динамика на трчање, велосипедизам и пливање, вклучувајќи баланс на време на контакт со површината, должина на чекор, вертикален сооднос и повеќе Нуди VO2max естимација, праг на лактирање, предвидувач на тркачко време и советник за закрепнување Опции за поврзување: паметни нотификации, автоматски прикачувања на Garmin Connect, следење во живо.. Прилагодете го лицето на часовникот по Ваша желба, доставете апликации и Повеќе...
полумаратон маратон трчање тренинг регистрација тренинг half marathon halfmarathon training preparation  zones heartrate

Сакате да истрчате полумаратон? Еве како да го направите тоа без да изгорите!

Се повеќе полу-маратонот станува популарна дистанца, а овој тренинг план ќе Ви помогне да постигнете време под 2 часа за трката од 21 километар. Следниот план за тренирање ќе ви каже точно како да се спремите за полу-маратонот од 21 километар, и – ако се оди како што треба, како да завршите под магичната 2-часовна ознака.   Структурирајте го Вашиот тренинг Полу-маратон не е шега и никогаш не треба да се обидете да го истрчате без соодветниот тренинг. Времето што Ви е потребно Повеќе...

Стилски хибриден часовник со скриен екран на допир и вистински стрелки

Останате поврзани со смарт опциите како што се контрола на музика и нотификации за дојдовни повици, пораки, потцетувања и повеќе 24/7 монитирање на пулс на срце со Elevate™ технологија за следење на зглобен пулс Алатки за велнес следења, како на пример следење на дневен стрес и тајмер за релаксирање, кој Ви помага да го менаџирате стресот; и напредно следење на сонот и РЕМ фазата на спиење Прикажува чекори, калории, растојание, работа на срце, интензитет и VO2 max Eдноставна промена на изгледот преку стандардни Повеќе...
garmin instinct

Garmin Instinct

Цврст GPS часовник, изграден да ги издржи најтешките услови Создаден по 810G – воени стандарди на САД, за термална, шок и резистенција на вода Вграден компас по 3 оски, барометарски висинометар, и повеќе глобални навигациони сателитски системи (GPS, GLONASS и Galileo).  Поддржува следење и навигација во потешки и предизвикувачки средини, за кои само GPS не е доволен Следење на срцебиење, активност и стрес – Тренирајте со спремни профили на активност Останете конектирани со паметни нотификации и автоматски поврзувања на Вашите податоци сo Повеќе...

Ски и Сноуборд часовници

Garmin часовниците имаат функционалности специјално наменети за активности на снег. Ski-Board функцијата калкулира 3-D брзина и растојание, што вклучува и хоризонтално растојание и вертикално спуштање. Garmin ја препознава разликата меѓу спуштање надолу по падината и качувањето со ски-лифт, така да сам ги брои спуштањата што сте ги направиле во текот на денот. Мрежата на сателити на GPS, GLONASS и Galileo, следи многу попредузвукувачки патеки, него што би можеле да бидат следени само со GPS. Вградениот компас по 3-оски и барометрискиот високометар Повеќе...

Менаџирање на празничниот стрес со помош на Garmin

Доаѓа сезоната на празници и за многумина покрај украсни сијалички, добра храна и време со семејството, носи и посебен стрес. Всушност, за многумина, овој период, е најстресниот во годината. Прашајте се за момент: Дали се чувствувате како да сте под повеќе стрес за време на празниците? И ако да, како го менаџирате тој стрес? Оставете го тоа на нас. Garmin часовниците го следат Вашиот стрес 24/7. И не само тоа – во нив е вклучен тајмер за опуштање, кој ќе Повеќе...
Garmin Macedonia Professional Coach, wearing Garmin Fenix watch

Разговаравме со Златко-Злате Јанакиевски

Златко-Злате Јанакиевски е  долгогодишен кондиционен тренер на најголемите имиња во македонскиот спорт. Пред 30 години ја започна својата работа со Џоле Војновиќ и Дејан Јовановски и оттогаш бројката на врвни спортисти само расте. Меѓу нив се П. Наумовски, М. Куртович, П. Антич, Д. Филиповска, Л. Велкова, И.  Кастратович, Љ. Ѓоргиевска,Б. Ангеловски, К. Лазаров, Б. Ристевски, Д. Манасков, Д. Маринкович, А. Станковски, М. Вујовиќ, И. Божинов, Б. Грнчаров, Д. Тасевски, Е. Демир, Д. Грабуловски, и многу други. Освен спортисти, многубројни рекреативци и Повеќе...

Garmin Index™ Smart Scale

Се грижиме за себе паметно! Вашите резултати се видливи во детали само преку оваа паметна вага која нуди можност за мерење индекс на телесна маса (BMI), процент на масти во телото, процент на вода, мускулна и коскена маса и сите овие информации, бежично со Wi-Fi конекција автоматски ги испраќа до апликацијата Garmin Connect каде можат да се архивираат и анализираат сите мерени вредности. Вагата памти профили до 16 различни корисници. Секој корисник го идентификува и бежично ги сихронизира неговите податоци. Промотивна цена: 8.990 ден Физички Повеќе...